»

W-FL Tuesday: East & Wayne leaders win big; pair of big men throw down dunks

The top teams in the Finger Lakes East and Wayne County all posted impressive wins on Tuesday night in boys varsity action. In the East, Newark used a big 3rd quarter to pull away at Geneva, Mynderse bounced back from their first loss with a win at home against Midlakes, and Wayne looked dominant in a 46-point road victory at Waterloo. Meanwhile in Wayne County, league-leaders Clyde-Savannah topped North Rose-Wolcott, East Rochester kept pace with a win at Marion, and Gananda won the fourth straight defeating Sodus.

In girls action, Bloomfield’s Braelin Scott pulled down 25 rebounds in the Lady Bombers win over HAC (25 is the most for any W-FL boys or girls player this season) and the South Seneca Lady Falcons rolled past Naples ahead of their showdown with rival Romulus on Thursday.

Full results for the boys and the girls in action on Tuesday night, the upcoming schedule and more below…

But first… check out these two dunks from Tuesday evening by a pair of Finger Lakes East big men.

The first, a break-away flush from Mynderse Academy’s Jake Mein during FL1 Sports live webcast of the MA win over Midlakes…

And Geneva’s Reid Patchett with this two-handed put-back slam in their loss to Newark…

 

Tuesday’s W-FL Boys Basketball Scoreboard:

Clyde-Savannah 78 at NR-Wolcott 47
NRW (4-7) – Tyler Norris 21 (3-3pt), 9 reb; Nathan Sanford 9, 7 reb
CS (9-3) – Derrick Chance 21, 7 ast; Dru Carnevale 17 (5-3pt); Tre Kanaley 11; Dylan Ufholz 10, 8 reb

East Rochester 74 at Marion 54
MRN (1-13) – Mike Phelps 18 (6-3pt); Chris Dobbie 14
ER (9-3) – Mat Cicero 26; Casey Michele 20

Red Creek 48 at Williamson 51
WIL (4-7) – Drew DiSanto 15; Adam Fisk 14; Connor Garrod 9 ast
RCK (4-10) – Nick Klein 22; Noah Fisher 17

Sodus 44 at Gananda 52
GAN (8-4) – Justin Chamberlain 16, 11 reb
SOD (6-6) –

Newark 64 at Geneva 58
GEN (4-8) – Nathan Humphrey 11; Reid Patchett 9; Adrian Porter 8; Akim Hudson 8
NEW (10-3) – Nate Beard 27; Ben Cowles 11
* Newark outscored Geneva 21-10 in 3Q

Penn Yan 49 at Palmyra-Macedon 66
PM (4-8) – Hunter VanDeVelde 18; Brandon Hawkins 17; Damien Wright 14
PY (7-6) – Dylan Stape 20; Desmond Battin 11

Wayne 75 at Waterloo 29
WAT (2-10) – Derek Slywka 11, 5 reb; Jackson Westfall 6, 6 reb
WYN (10-2) – Logan Blankenberg 28, 9 reb, 5 ast; Braeeden Zenelovic 21, 9 reb, 4 ast

Midlakes 42 at Mynderse 54
MYN (13-1) – Jake Mein 16, 12 reb; Jake Jones 13, 4 ast; Quinten Battle 9
MID (6-6) – Bryce Burri 12; Trevor Milliman 10, 8 reb
* Check out full video of the Mynderse-Midlakes game on FL1 Sports:

Upcoming W-FL Boys Basketball Schedule:

WEDNESDAY
#10 Dundee at #6 Marcus Whitman
Honeoye at Red Jacket
South Seneca at Naples
HAC at Bloomfield

THURSDAY
Marion at Red Creek
Williamson at #9 Sodus
Palmyra-Macedon at Waterloo
#7 Gananda at #3 Clyde-Savannah
#5 Lyons at #8 East Rochester

FRIDAY
#1 Newark at #4 Wayne
#2 Mynderse at Geneva (WGVA)
Midlakes at Penn Yan (WFLR)
Romulus at South Seneca (LIVE on FL1 Sports)
HAC at Naples
Bloomfield at #6 Marcus Whitman
Honeoye at #10 Dundee
Greece-Odyssey at NR-Wolcott

SATURDAY
#4 Wayne at #9 Sodus
Romulus at Southern Cayuga
Hannibal (Sec 3) at Williamson

 

Tuesday’s W-FL Girls Scoreboard:

Bloomfield 65 at HAC 33
BLM – Braelin Scott 19 pts, 25 reb, 4 blk, 5 stl; Jessie Sheehan 18 pts
HAC – Adelaide Flood 8 pts, 6 reb

Marcus Whitman 63 at Dundee 26
MW – Jordyn Chappelle 18 pts, 10 reb; Emily Thompson 16 pts; Ellie Nemitz 9 pts, 10 reb
DUN – Mackenzie Strait 13 pts, 8 reb

South Seneca 65 at Naples 30
NAP – Faith Glovine 14 pts
SS – Mackenzie Kenyon 16 pts, Kelsey Shaulis 12 pts, Emily Larvanway 10 pts

Red Jacket at Honeoye (no report)

 

Wednesday’s W-FL Girls Schedule:

Marion at Gananda
Red Creek at Lyons
Geneva at Newark
Mynderse at Midlakes (WGVA)
NR-Wolcott at SOTA
Sodus at Clyde-Savannah
Williamson at East Rochester
Waterloo at Wayne
Pal-Mac at Penn Yan

Thursday Night on FL1 Sports
FingerLakes1.com will be in Romulus to bring you a live stream of the South Seneca vs. Romulus rivalry game. Dave Barnick and Kevin Korzeniewski have the call for FL1 Sports starting just before 7:30 pm.

 

Tuesday Night Tweets:

 

W-FL Boys Basketball Standings (through 1/17):

FINGER LAKES EAST STANDINGS   W   L GB   W   L STK
1 MYNDERSE BLUE DEVILS 7 1 13 1 W1
1 NEWARK REDS 7 1 10 3 W10
3 WAYNE EAGLES 5 2 1.5 10 2 W8
4 PAL-MAC RED RAIDERS 3 4 3.5 4 8 W1
5 MIDLAKES SCREAMING EAGLES 2 5 4.5 6 6 L4
5 GENEVA PANTHERS 2 5 4.5 4 8 L4
5 PENN YAN MUSTANGS 2 5 4.5 7 6 L1
8 WATERLOO INDIANS 1 6 5.5 2 10 L1
 .
FINGER LAKES WEST STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 MARCUS WHITMAN WILDCATS 9 0 9 2 W9
2 BLOOMFIELD BOMBERS 6 3 3.0 6 6 L2
2 DUNDEE SCOTS 6 3 3.0 8 3 W2
4 NAPLES BIG GREEN 4 4 4.5 4 6 L4
5 RED JACKET INDIANS 4 5 5.0 7 5 L2
6 HONEOYE BULLDOGS 3 5 5.5 4 7 L1
7 H.A.C. WOLVES 2 5 6.0 3 7 L1
8 ROMULUS WARRIORS 2 6 6.5 3 8 W1
9 SOUTH SENECA FALCONS 1 6 7.0 1 9 L5
 .
WAYNE COUNTY STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES 8 1 10 3 W1
2 LYONS LIONS 7 2 1.0 11 2 W5
3 EAST ROCHESTER BOMBERS 6 3 2.0 8 3 W1
3 GANANDA WILDCATS 6 3 2.0 8 4 W4
5 SODUS SPARTANS 4 5 4.0 6 6 L1
5 WILLIAMSON MARAUDERS 3 4 4.0 4 6 W1
7 NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS 3 6 5.0 4 8 L6
7 RED CREEK RAMS 3 6 5.0 4 10 L2
9 MARION BLACK KNIGHTS 0 10 8.5 1 13 L4

 

THE UPSTATE HOOPS PODCAST – Episode 1/15/17:

 

Also on FingerLakes1.com